New England Review

New England Review

National award-winning literary journal

Series information

National award-winning literary journal

Details Books
COVER ARTIST: Sabra Field
FICTION Megan Staffel, Eric McMillan, Rosaleen Bertolino, Steven Heighton
FICTION: Leslie Bazzett, Ben Eisman, Beckky Hagenson, Kate Petersen, Anne Raeff, and Tyler Sage
FICTION: Michael Deagler, Stephen Dixon, Caitlin Hayes, Christopher Knapp, Genevieve Plunkett, Mary Rechner, Wayne Michael Winfield
Fiction: Penelope Cray, Emma Duffy-Comparone, David Ebenbach, Mateal Lovaas Ishihara, Rav Grewal-Kök, Vincent Poturica, Antonio Tabucchi (trans. Elizabeth Harris)
FICTION: Ron Carlson, Tamas Dobozy, Leah McCormack, Chelika Yapa. POETRY: Linda Bierds, James Allen Hall, Kenry Kearney, IV, Jane Mead, David Mura, Ricardo Pau-Llosa, Stanley Plumly, Julie Marie Wade
FICTION: Suzanne Dracius (trans. by Nancy Naomi Carlson), Arlene Heyman, Charles Holdefer, Eugene Mirabelli, Martin Monahan, Christine Sneed, Marguerite W. Sullivan, Kathleen Wheaton
Günter Kunert (trans. Gerald Chapple), Christine Lavant (trans. David Chorlton), Ulrike Almut Sandig (trans. Karen Leeder), Lutz Seiler (trans. Alexander Booth), Jan Wagner (trans. Iain Galbraith), Peter Waterhouse (trans. Iain Galbraith)
Jennifer Chang, Steven Cramer, Kevin Prufer, C. K. Williams, Nick Lantz, Emilia Phillips, Erin Lynch, Cate Marvin, William Logan, Jehanne Dubrow, Ocean Vuong, Daisy Fried, Anders Carlson-Wee, John Poch, Lore Segal, Mario J. Gonzales, Carolyn Page, Lisa Ta
Joshua Bennett, Rickey Laurentiis, Vandana Khanna, Ed Skoog, Yin Lichuan, Fiona Sza-Lorrain, Carla Panciera, Steve De Jarnatt, Joann Kobin
NONFICTION Mukund Belliappa, John Milton Edwards, Robert Hahn, Ursula Hegi, Paula Schwartz, Maximilian Voloshin (trans. Alex Cigale), COVER ART: Raissa Venables
NONFICTION: Dan O'Brien, Louise Aronson, Stefany Anne Golberg, Paul Bourget (trans. by Nancy O'Connor), Laura Kolbe, Bruce Snider, Fritz Kreisler
NONFICTION: David Baker, Carol Frost, Linda Gregerson, Ben Miller, Carl Phillips, Todd James Pierce, Stanley Plumly, Alia Volz, Edith Wharton
Nonfiction: Laurence de Looze, Michael Fallon, Emily Geminder, Philip F. Gura, Kate Lebo, Lisa Mullenneaus, John Addington Symonds, Cover art Rebecca Smith
NONFICTION: Mary Ebbott, Rob Hardy, John Keats, Nathaniel G. Nesmith, Ning Ken (trans. Thomas Moran), and Eric Severn
NONFICTION: Walter Bagehot, Peter Chilson, Durs Grübein (trans. Karen Leeder), Marie Luise Knott (trans. Margitt Lehbert), Joseph Pearson, Lia Purpura
PERFORMANCE PIECES: Marius von Mayenburg (trans. Maja Zade). POETRY IN TRANSLATION: Andreas Altmann (trans. Birgit BUnzel Linder), Daniela Danz (trans. Karen Leeder), Esther Kinsky (trans. Iain Galbraith), Sarah Kirsch (trans. Anne Stokes)
POETRY: Cortney Lamar Charleston, Martha Collins, Ben Jackson, Wayne Miller, Derek Mong, Mark Neely, Brian Teare, Maxine Scates, Safiya Sinclair, Bruce Snider, Ryan Teitman, and Karen van de Graaf
POETRY: Dan Beachy-Quick, Paisley Rekdal, Janet Kauffman, Caroline M. Mar, Joshua Kryah, Victoria Chang, Tony Hoagland, Benjamin S. Greossberg, Kai Carlson-Wee, Landon Godfrey, Krystyna Dabrowska (trans. by Mira Rosenthal), Greg Wrenn, Sarah Gridley
Poetry: J. Camp Brown, Lauren Camp, Edgar Kunz, Lisa Lewis, Tod Marshall, Owen McLeod, Giovanni Pascoli (trans. Taije Silverman and Marina Della Putta Johnston, Hai-Dang Phan, Sasha Pimentel, Diane Seuss, Brenda Shaughnessy
POETRY: Kim Addonizio, Gabrielle Calvocoressi, Francine Conley, Alex Dimitrov, W. S. Di Piero, John Gallaher, Timothy Liu, Leslie Adrienne Miller, Tyler Mills, Lucia Perillo, sam sax, C. Dale Young
POETRY: Yves Bonnefoy (trans. by Hoyt Rogers), Marianne Boruch, Traci Brimhall, Oliver de la Paz, Gemma Gorga (trans. by Sharon Dolin), Bob Hicok, James Hoch, Philip Metres, Christine Robbins, David Wagoner, G. C. Waldrep, Monica Youn
Sharon Solwitz, Michael X. Wang, Wei An, Marianne Boruch, Eric Wilson, James Naremore, Wendy WIllis, Jeff Staiger, Camille T. Dungy, William Ralph Inge
Uljana Wolf (trans. Sophie Seita), Cover artist Laura Bell
Ya Shi, Nick Admussen, David Baker, Bruce Bond, Kazim Ali, Katrina Roberts, Chrstopher Bakken, Lauisa A. Igloria, Xiao Kaiyu, Chrstopher Lupke